0

علت پف نکردن کیک

3932 بازدید

بررسی چند راه حل مطمئن برای مشکل پف نکردن کیک های اسفنجی

آموزش های زیادی درباره این مشکل در اینترنت وجود دارد. مشکلی که مطمئنا برای هر تازه کاری پیش خواهد آمد. البته بعضی مواقع کسانی که در کیک پزی تجربه زیادی دارد نیز دچار این مشکل اعصاب خورد کن می شود. 

وقتی کیک شما پف نکند دیگر راه حلی ندارید . پس باید در مراحل پخت کیک المان هایی را  رعایت کنید تا خروجی کار ایده آل از آب دربیاید.

 

در ادامه این مطلب میتوانید فیلم آموزشی نحوه تهیه صحیح کیک اسفنجی را نیز ببینید

 

ابتدا بیایید به سراغ دلایلی برویم که این مشکل ایجاد می شود:

خیلی ها فکر می کنند دلیل اصلی پف نکردن کیک استفاده کم از بیکینگ پودر است. در حالی که به هبچ وجه اینطور نیست. دلایل زیادی برای پف نکردن کیک وجود دارد از نوع آرد گرفته تا میزان هم زدن تخم مرغ و هزار دلیل دیگه!
ما در این مطلب مهم ترین مواردی را که باید رعایت کنید را جمع آوری کرده ایم. توجه کنید که برای تهیه کیک ایده آل حتما باید موارد زیر را رعایت کنید. البته بخش از کار هم مربوط به تجربه شما می شود.

به هر حال وقتی تعداد زیادی کیک بپزید به مرور فوت و فن کار را یا د خواهید گرفت:

آرد :

برای اسفنجی شدن و پف کردن کیک ،آرد کیک یا شیرینی را باید حداقل سه بار الک کنید. همچنین باید بکینگ پودر هم، هر مقدار در دستور کیکتون هست، به آرد اضافه کنید؛ بعد آرد را الک کنید.

توجه کنید میزان بیکینگ پودر را بیشتر از دستور اصلی استفاده نکنید.

الک کردن آرد باعث می شود دونه های درشت آرد جدا شود و چون آرد یکدست و ریز می شود میزان اکسیژنی که میتواند در میان آرد بماند افزایش یافته و به میزان اسفنجی بودن کیک اضافه می کند.

منظور ما از اکسیژن کیک، حباب های بسیار ریزی از هوا است که در میان مواد تشکیل دهنده کیک می ماند . همین حباب ها باعث پفی و اسفنجی شدن کیک می شود. در ادامه بیشتر درباره اکسیژن کیک صحبت خواهیم کرد.

مهارت خودتو بیشتر کن ...  آموزش کیک خیس

سفیده:

برای آماده کردن کیک، زرده و سفیده تخم مرغ را کاملاً از یکدیگر جدا کنید. (دقت کنید حتی یک قطره از زرده نباید، داخل سفیده بریزد وگرنه سفیده پف نمی کند.)

بعد سفیده را با همزن برقی داخل ظرف پلاستیکی یا شیشه‌ای آنقدر می‌زنیم که کاملاً پف کند و اگر ظرف را کج کنیم، نریزد. (حالت خامه فرم گرفته می‌گیرد.)

برای اینکه سفیده بهتر پف کند؛ میزان شکری که قرار است به کیک اضافه کنید. حدود یک سوم آن را به سفیده ها اضافه کنید و با هم زن خوب بزنید.

توجه کنید برای زدن سفیده باید همیشه در یک جهت آن را بزنید و جهت دست خود را تغییر ندهید.

در آخرین مرحله که مواد کیک را کاملاً با هم قاطی کردیم، سفیده را با قاشق چوبی یا پلاستیکی (قاشق فلزی نباشد! ) در یک جهت! به مواد کیک اضافه می‌کنیم. سفیده را باید به حدی با مواد کیک بهم بزنید که با مواد مخلوط شود، اما هنوز سفیدی، سفیده تخم مرغ داخل مواد مشخص باشد.

در واقع سفیده نباید زیاد با مواد دیگر کیک بهم زده شود و در حد قاطی شدن کافی است. به هیچ عنوان برای اضافه کردن سفیده به مواد کیک، از همزن و قاشق فلزی استفاده نکنید و در یک جهت سفیده را با مواد قاطی کنید.

دستور اصلی کیک:

توجه کنید به هیچ عنوان در دستور اصلی کیک دستکاری نکنید ، به خصوص در میزان موادی مثل بیکینگ پودر و شکر.

دقیقا میزان موادی که در دستور اصلی وجود دارد میزانی است که قبلا امتحان خود را پس داده و نیازی نیست تغییر داده شود.

نکته برای حرفه ای ها:

از ترازوی مخصوص آشپزی استفاده کنید. برای مثال اکر در دستور اصلی 200 گرم شکر وجود دارد دقیقا 200 کرم شکر را در ترازوی آشپزی وزن کنید و همین مقدار را استفاده کنید

فر:

در فر، در حین پخت نباید به هیچ وجه باز شود. چون پف کیک یا پف شیرینی شما می‌خوابد. وقتی بوی کیک از فر بلند شد، می توانید در فر را باز کنید و با یک خلال دندان پخته شدن کیک را چک کنید.

مهارت خودتو بیشتر کن ...  آموزش کیک شربتی

خلال را در کیک فرو کنید اگر به آن چیزی نچسبید، کیک آمادست.

فر حداقل ۱۵ دقیقه قبل از اینکه کیک یا شیرینی را داخل آن بگذارید، باید روشن شود، که خوب فر داغ شود.

نکته برای حرفه ای ها: 

هر کیک با توجه به دستور پخت خود، باید در دمایی خاص پخته شود. اما دستگاه هایی مثل توستر دمای دقیقی تولید نمی کند. برای تولید دمای دقیق، از دما سنج های مخصوص آشپزی استفاده کنید و تنظیمات دستگاه خود را بر اساس دمای دقیق تنطیم کنید.

زرده تخم مرغ:

زرده تخم مرغ و شکر را باید با هم زدن خوب بزنید. تا رنگ زردی زرده گرفته شود و سفید شود. حدود ۲ الی ۳ دقیقه طول می کشد که این اتفاق بیافتد.

جهت هم زدن:

یک نکته عجیب ، جهت هم زدن را تغییر ندهید! شاید دلیل این نکته را نتوان به خوبی درک کرد. امام به هر حال تجربه ثابت کرده نکته مهمی  برای پف کردن کیک است.

تنها جهت همزدن سفیده برای پف کردن کیک مهم نیست. بلکه باید سعی کنید همه مواد کیک چه با همزن، چه با قاشق در یک جهت بزنید. بنابراین یک جهت  را مشخص کنید؛ مثلاً در جهت عقربه های ساعت و همه مواد کیک را تا آخر در همان جهت بزنید تا پف کیک نخوابد.

بیکینگ پودر

یکی از مهم ترین نکات و علت پف نکردن کیک مربوط به بیکینگ پودر است.

بیکینگ پودر باید به اندازه باشد یعنی کم نباشد برای هر لیوان کیک حدود یک قاشق چای خوری سرخالی بیکینگ پور نیاز است. همیچنین اگر بیکینگ پودر کهنه و خراب باشد کیک پف نمی کند. بیکینگ پودر را در جای خنک یا یخچال در ظرف سربسته قرار دهید تا برای مدت طولانی تری سالم بماند.

نکته برای حرفه ای ها:

برای تست سالم بودن بیکینگ پودر یک قاشق چای خوری از آن را داخل آب داغ بریزید و آن را بهم نزنید. اگر حدود ۱۰ ثانیه شروع به تولید حباب کرد، یعنی بیکینگ پودر سالم و فعال است و با خیال راخت می‌توانید در کیک‌هاتون از آن استفاده کنید.

مهارت خودتو بیشتر کن ...  کیک هویج بدون فر

دمای مواد:

همیشه شیر، ماست، کره و تخم مرغ باید به دما محیط برسند و بعد آن ها را به کیکتان اضافه کنید. مگر اینکه در دستور پخت کیکتون گفته شده باشه آن ها را سرد استفاده کنید. اینکار باعث پوک شدن کیک می شود.

دیگر نکات:

برای پف کردن کیک و اسفنجی شدن آن این است که: اگر کیکی که درست می‌کنید، در دستور پخت آن ماست دارد؛ بگینگ پودر را به آرد اضافه نکنید، بجاش آن را به ماست اضافه کنید و اجازه دهید تا ماست کف کند و بعد به مواد اضافه کنید.

نکات بالا شاید ساده باشند، اما نکات مهم و کلیدی برای پف کردن کیک هستند. الان شما راز کیک های پفدار و پوک را می دانید. پس دست بکار شوید و یک کیک  اسفنجی ، خوشمزه و عالی درست کنید.

خلاصه:

نکات زیر را رعایت کنید و تمام!

  1. بیکینگ پودر خراب یا کهنه استفاده نکنید.
  2. سفیده را کامل بزدید و در یک جهت با قاشق چوبی یا پلاستیکی با مواد مخلوط کنید
  3. سفیده را در هنگام مخلوط کردن با دیگر مواد خمیر کیک زیاد بهم نزدید. حد اعتدال را رعایت کنید
  4. مواد کیک را در یک جهت بهم بزنید.
  5. آرد را حداقل ۳ بار الک کنید
  6. مواد کیک مانند کره و شیر و تخم مرغ در دمای محیط باشد.
  7. در فر را خیلی زود باز نکنید که باعث می شود پف کیک بخوابد. کلا سعی کنید زیاد با فر ور نرید!

بعد رعایت نکات بالا اگر کیکتان پف نکرد باید معجزه ای رخ داده باشد!

برای دریافت ترفند های کوتاه و کاربردی کیک پزی اینستاگرام آکادمی کیک یوسف را دنبال کنید

 

در ادامه فیلم آموزش نحوه تهیه صحیح کیک اسفنجی را می توانید مشاهده کنید

آیا این مطلب را می پسندید؟
http://runtolearn.com/?p=7072
اشتراک گذاری:
یوسف مروتی
مدرس دوره های حرفه ای کیک پزی
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد علت پف نکردن کیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.