0

کیک بدون فر

1349 بازدید

کیک خانگی قابلمه ای

کیک بدون فر 

وقتی به هر دلیلی دسترسی به فر ندارید نگران تهیه کیک نباشید چون طرز تهیه کیک بدون فر هم لذت و خوشمزگی خاص خودش را دارد و شما می توانید انواع کیک قابلمه ای را در آشپزخانه نمناک ببینید پس با ما همراه باشید تا دستور پخت کیک ساده بدون فر را آموزش دهیم.

مواد لازم تهیه کیک ساده بدون فر:

حتما از یک لیوان برای اندازه گیری تمام مواد استفاده کنید و این کیک برای 4 نفر مناسب می باشد برای نفرات بیشتر مقدار مواد اولیه را ضرب و تقسیم کنید.

 • تخم مرغ 3 عدد
 • شکر ا لیوان
 • آرد 2 لیوان 
 • شیر نصف لیوان
 • روغن مایع نصف لیوان
 • بکینگ پودر 2 قاشق مرباخوری
 • وانیل 1 قاشق مربا خوری
 • مقدار کمی نمک

دستور تهیه کیک بدون فر ساده:

مرحله اول

ابتدا زرده و سفیده تخم مرغ ها را جدا می کنیم و سپس سفیده تخم مرغ را با هم زن برقی می زنیم و این کار را تا زمانی ادامه می دهیم که شروع به کف کردن بکند.

مرحله دوم

آرد را 2 الی 3 بار الک می کنیم تا به پف کردن کیک کمک کند و سپس آن را درون ظرف گودی می ریزیم و سپس 2 قاشق بکینگ پودر را اضافه می کنیم.

مرحله سوم

یک لیوان شکر موجود را به ظرفی که زرده های تخم مرغ در آن است اضافه می کنیم و سپس با اضافه کردن وانیل به آن شروع به هم زدن آن می کنیم و بعد از آن شیر و روغن مایع را اضافه می کنیم و به خوبی آنها را هم می زنیم .

مهارت خودتو بیشتر کن ...  چیز کیک بدون فر

مرحله چهارم

وقتی زرده به خوبی مخلوط شد آن را در چندین مرحله به آرد اضافه میکنیم و با لیسک به صورت دورانی و در یک جهت هم می زنیم و این کار را به طور مرتب انجام می دهیم تا رنگ و شکل آن تغییر کند.

مرحله ششم

در این مرحله سفیده تخم مرغ که قبلا هم زدیم را به مواد کیک اضافه میکنیم و چند دقیقه با لیسک آنها را تا زمانی که حباب های ریز روی مواد کیک تشکیل شود مخلوط می کنیم.در این مرحله کار آماده سازی مواد کیک به پایان می رسد.

مرحله هفتم

این مرحله نوبت انتخاب یک قابلمه مناسب هم از نظر جنس(تفلون بهتر است) و هم از نظر اندازه متناسب با مواد اولیه شما است.(حتما باید از دم کنی استفاده کنید).سپس کف قالبمه را چرب کنید و روی شعله قرار دهید و وقتی قابلمه گرم شد مواد کیک را درون قابلمه بریزید.بعد از گذشت 45 دقیقه کیک شما آماده می شود و بعد از خاموش کردن شعله حدود 10 الی 15 دقیقه به کیک استراحت بدهید تا به خوبی از قابلمه جدا شود، فقط این نکته را در نظر داشته باشد که پخت کیک در قابلمه چون حرارت به بالای کیک نمی رسد روی کیک به مانند کیک در فر برشته نمی شود.

نکات دستور پخت کیک قابلمه ای ساده:

 1. مواد اولیه استفاده شده در تهیه کیک را باید به دمای محیط برسانید (مواد نیم ساعت قبل از استفاده در محیط آشپزخانه باشند).
 2. دمای شعله در پخت کیک بدون فر باید کم باشد.
 3. در نیم ساعت اول به هیچ عنوان درب قابلمه را باز نکنید و بعد از گذشت نیم ساعت می توانید با خلال دندان از پختن کیک اطمینان حاصل کنید(اگر خلال را به وسط کیک فرو کردین و چیزی از مواد کیک به آن نچسبید یعنی کیک پخته است).
 4. بر خلاف پختن کیک در فر که باید تمام قالب را چرب کنید، در پخت کیک در قابلمه فقط کف قالب را چرب کنید و دیواره های آن را چرب نکنید که باعث می شود پف کیک گرفته شود.
 5. هم زدن مواد را در یک جهت انجام دهید تا کیک به خوبی پف کند.
 6. در مقدار مواد اولیه مقدار شکر 1 لیوان ذکر شده اگر به کیک شیرین علاقه دارید می توانید نصف لیوان دیگر شکر اضافه کنید.
مهارت خودتو بیشتر کن ...  کیک پای سیب

نکات تکمیلی در مورد کیک بدون فر

کیک بدون فر جزو کیک و شیرینی – انواع کیک میباشد
زمان آماده سازی مواد اولیه و مایحتاج آن حدودا 20دقیقه
و زمان پخت و انتظار آن در حدود 45دقیقه میباشد .
کیک بدون فر را می توانید در وعده دسر – سرو کنید .
توجه نمایید مقدار مواد اولیه و دستور تهیه برای 6 نفر مناسب میباشد 

آیا این مطلب را می پسندید؟
http://runtolearn.com/?p=7122
اشتراک گذاری:
یوسف مروتی
مدرس دوره های حرفه ای کیک پزی
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد کیک بدون فر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.