0

فرم دادن خامه قنادی

4515 بازدید

فرم دادن خامه قنادی

اصول فرم دهی مناسب خامه و نکات مهم

خامه های قنادی در دو نوع حیوانی یا گیاهی در بازار وجود دارند. هر دو نوع این خامه ها به یک روش فرم دهی و آماده سازی می شوند. و بعد از فرم گیری خامه بافت نرم یا سفت نشانگر نوع خامه خواهد بود.در 90 درصد از موارد مصرف خانگی از خامه گیاهی یا همان مینارین قنادی استفاده می شود.

خامه بصورت نیمه آماده و جامد به فروش میرسد و با استفاده از همزن برقی میتوانیم خامه را آماده کنیم.

نقش اصلی همزنهای برقی هوادهی و پوک کردن خامه است تا به فرم و سفتی مناسب برسد.

روش آماده سازی

به مقداری که خامه نیاز دارید جدا کرده و داخل ظرف همزن خرد کنید، اگر از همزن برقی دستی بدون کاسه استفاده میکنید از کاسه استیل استفاده کنید.

خامه را داخل ظرف به تکه های کوچک تقسیم کرده و اجازه دهید در دمای محیط از حالت انجماد خارج شده و به شکل خمیری یا بستنی نرم در بیاید.

دقت کنید نباید یخ داخل خامه بصورت کامل از بین برود چرا که این یخ در زمان فرم دهی باعث جمع شدن روغن داخل خامه شده، از شل شدن خامه جلوگیری کرده و باعث هوادهی و فرم گرفتن خامه خواهد شد.

اصول فرم دهی مناسب خامه و نکات مهم

فرم دادن خامه قنادی

در زمان فرم دهی خامه به نوع همزن توجه داشته باشید اگر از همزن برقی دستی استفاده میکنید مقدار خامه نباید بیش از یک کیلوگرم باشد، چرا که قدرت لازم برای فرم دهی را نداشته و باعث خراب شدن خامه خواهد شد. همزنهای رومیزی بین 2 الی 3 کیلوگرم خامه و همزنهای صنعتی قادر به فرم دهی 20 الی 30 کیلوگرم خامه را دارند. سری همزنی که با آن خامه فرم داده میشود در همزنهای نیمه صنعتی و صنعتی سری بالونی است.

مهارت خودتو بیشتر کن ...  کیک پاییزی

همزن را روشن کنید و ابتدا با دور آهسته دستگاه هم بزنید تا خامه کمی باز شده و به دستگاه فشار وارد نکند و دور دستگاه را روی متوسط قرار دهید. بعد از چند دقیقه اگر آثار یخ زدگی دور ظرف مشاهده کردید یا اگر داخل خامه بصورت رنگ روشن بوده و تکه های یخ هنوز باقی مانده بودند، دستگاه را خاموش کنید و اجازه دهید خامه کمی استراحت کرده و حالت یخ زدگی از بین برود و سپس دوباره دستگاه را روشن کنید.

از ویژگی های خامه فرم گرفته این است که ، پوک شده، براق نیست، به حالت سفت در آمده و هیچ گونه یخ زدگی در داخل خامه و دور ظرف وجود ندارد.   

 فرم دهی خامه بسته به نوع همزن و حجم خامه میتواند 4 الی 10 دقیقه زمان ببرد. اگر از همزن رومیزی استفاده میکنید 4 الی 5 دقیقه خامه فرم خواهد گرفت.

هشدار: هم زدن بیش از اندازه خامه و اصطکاک بوجود آمده باعث دفرمه شدن خامه خواهد شد و این خامه به تنهایی قابل استفاده نخواهد بود، این خامه را به فریزر انتقال دهید تا منجمد شود و در دفعات بعدی که خامه جدید فرم میدهید مقداری از این خامه را مخلوط خامه جدید کرده و فرم دهید.

خامه فرم گرفته شده باید در عرض نیم ساعت استفاده شود، چرا که با گذشت زمان، خامه شل تر خواهد شد. بنابراین سعی کنید فقط به میزان مورد نیاز برای کار خود خامه فرم دهید.

در صورتی که خامه اضافی فرم داده اید، آن را داخل کیسه پلاستیکی ریخته و در فریزر نگهداری کنید.و مانند روشی که در بالا گفته شد در فرم دهی خامه جدید مقدار کمی از خامه مانده را ابه خامه جدید ضافه کرده و فرم دهی کنید.

مهارت خودتو بیشتر کن ...  کیک توت فرنگی خامه ای
آیا این مطلب را می پسندید؟
http://runtolearn.com/?p=10553
اشتراک گذاری:
بهمن رستم وند
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد فرم دادن خامه قنادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.